aktuální projekty v řešení
Snížení energetické náročnosti v technologii přípravy a výroby příze
Číslo projektu: FW10010384
Datum zahájení projektu: 01. 01. 2024
Předpokládané datum ukončení projektu: 30. 6. 2026
Anotace: Cílem projektu je technická inovace a energetická optimalizace současné technologie výroby přízí a na základě získaných poznatků pak zlepšení ekonomiky výroby textilních přízí a dosažení významných úspor v oblasti spotřeby energií a materiálů. Budou detailně analyzovány významné komponenty mykacího a rotorového dopřádacího stroje, jejichž inovací a energetickou optimalizací lze dosáhnout úspor energií a materiálů, a tím snížení provozních nákladů přádelen. Bude realizován výzkum a vývoj vybraných komponent textilních strojů s cílem úspory energií prostřednictvím zlepšení aerodynamických vlastností těchto komponent, aniž by byla ovlivněna kvalita výsledných textilních produktů.
Projekt Snížení energetické náročnosti vtechnologii přípravy a výroby příze je spolufinancován se státnípodporou Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND. Tentoprojekt/výsledek byl financován v rámci Národního plánu obnovy z evropskéhoNástroje pro oživení a odolnost.

Vývoj zařízení pro automatické třídění skaných vláken
Číslo projektu: FW10010423
Datum zahájení projektu: 01. 01. 2024
Předpokládané datum ukončení projektu: 30. 6. 2026
Anotace: Cílem projektu je vývoj prototypu automatizovaného zařízení na diagnostiku a třídění skaného vlákna. Tento úkol je v současné chvíli vykonáván lidskou obsluhou. Touto procesní inovací dosáhneme významného zvýšení efektivity výroby, což se promítne v lepších užitných vlastnostech finálního výrobku, vyšší přidané hodnotě, zvýšení tržeb a poklesu reklamací.
Projekt Vývoj zařízení pro automatickétřídění skaných vláken je spolufinancován se státní podporouTechnologické agentury ČR v rámci Programu TREND. Tento projekt/výsledek bylfinancován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení aodolnost.

Národní Centrum Kompetence STROJÍRENSTVÍ
Číslo projektu: TN02000018
Datum zahájení projektu: 01.01. 2023
Předpokládané datum ukončení projektu: 31.12. 2028
Anotace: NCKS je zaměřeno na výzkum, vývoj a inovační aktivity nezbytné pro zvyšování konkurenceschopnosti českého strojírenského průmyslu v oblasti středního a lehkého strojírenství. NCKS se bude zabývat řešením klíčových témat významných pro budoucí inovace strojů a zařízení. Strategická výzkumná agenda bude reflektovat požadavky zákaznické a uživatelské, ekonomické, environmentální, společenské a zejména pak technologické. Důraz bude kladen na zvyšování výkonů a efektivity strojů a zařízení, snižování jejich energetické náročnosti, automatizaci výrobních procesů, úspory materiálů a snižování dopadů na životní prostředí, digitalizaci procesů a zohlednění trendů spadajících do oblasti Průmysl 4.0.
Projekt Národní centrum kompetence STROJÍRENSTVÍ je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu Národní Centra kompetence. Tento projekt je financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

Centrum pokročilých strojů a výrobních technologií
Číslo projektu: TN02000028
Datum zahájení projektu: 01.01. 2023
Předpokládané datum ukončení projektu: 31. 12. 2028
Anotace:
1) Rozvoj pečlivě vybraných malých a středních podniků (SME) z různých aplikačních oblastí a regionů. Poskytnout jim unikátní znalosti a zdroje předních českých VaV center a zázemí a zkušenosti velkých podniků. Posunout SME do role nových aplikačních lídrů.
2) Realizovat dlouhodobý výzkum v oblasti elektrických strojů, pohonů, mechatroniky, robotiky a automatizace (v souladu s RIS3)
3) Nové tržní a exportní příležitosti. Vývoj nových technologií a produktů konkurenceschopných na globálních trzích, splňujících požadavky na energetickou úspornost a eko-design (Green Deal, Fit for 55).
4) Nové technologie nezbytné pro digitalizaci průmyslu a realizaci vize Industry 4.0/5.0.
5) Nové kvalifikované lidské zdroje v (podpora talentovaných výzkumníků, nové studijní programy), nová pracovní místa.

Cargo dron
Číslo projektu: CL02000217
Datum zahájení projektu: 01.01. 2025
Předpokládané datum ukončení projektu: 31.12. 2027
Anotace: Cílem projektu je vývoj prototypu autonomního bezpilotního letadla s pevným křídlem určeným primárně pro přepravu nákladu, tzv. Cargo dronu. Jeho konstrukční řešení bude vycházet z našeho současného certifikovaného ultralehkého letadlaM-8 Eagle. Dále bude využito autonomního řídícího systému na bázi umělé inteligence.

Aktivity typu proof-of-concept ve VÚTS
Číslo projektu: TQ11000041
Datum zahájení projektu: 01.08. 2024
Předpokládané datum ukončení projektu: 31. 7. 2028
Anotace: Cílem projektu je komplexní rozvoj a realizace podpory proof-of-concept aktivit (dále jen POC) ve VÚTS Liberec, který povede ke zintenzivnění přenosu VaV poznatků a jejich aplikace do aplikační sféry. Podpora POC aktivit bude směřována k transformaci dosažených výsledků a výstupů organizace do podoby praktických aplikací, které bude možno komerčně využít v praxi, a to jak formou jejich realizace u koncových uživatelů, tak i zařazením do produktového portfolia VÚTS Liberec. Realizované POC aktivity budou zahrnovat identifikaci a dopracování perspektivních technických řešení vytvořených ve VÚTS Liberec, zajištění jejich průmyslově právní ochrany a realizaci návazných procesů nezbytných pro uplatnění výstupů a výsledků v průmyslové praxi.

Energeticky efektivní systém infračerveného ohřevu pro technologii automatického kladení vláknových termoplastických kompozitů
Číslo projektu: TQ15000291
Datum zahájení projektu: 01.11. 2024
Předpokládané datum ukončení projektu: 31.10. 2026
Anotace: Cílem projektu je energeticky a ekonomicky efektivní technologie ohřevu dlouhovlákenných kompozitních pásek s termoplastickou (TP) matricí, která je klíčovou součástí technologie automatického kladení vláken (AFP). Cílů projektu bude dosaženo optimalizací energetických toků z investičně nenáročného infračerveného zářiče do cílové plochy kladené pásky pomocí soustavy optických elementů a inteligentního řídicího systému. Vyvinutá technologie bude alternativou k zavedenému, finančně velmi nákladnému ohřevu laserem. Parametry nové technologie a výsledky optimalizací budou ověřeny na testovacím stendu, pro který bude vyvinut i SW řízení ohřevu, definici skladby laminátu a řízení pohybu manipulátoru. Výsledkem projektu bude užitný vzor vyvinuté technologické skupiny ohřevu a její funkční vzorek.

Výzkum a vývoj automatizovaného zařízení pro diagnostiku viskózových vláken
Číslo projektu: FW03010195
Doba trvání projektu: 2021-2023
Anotace: Cílem projektu je vyvinout zařízení na automatickou diagnostiku viskózového vlákna v naší výrobě. Princip zařízení bude založen na optických metodách. Diagnostiku vlákna dnes obstarává lidská obsluha, jedná se o namáhavou práci s relativně vysokým stupněm chybovosti. Díky realizaci projektu budou tyto nedostatky odstraněny. Výstupem projektu bude prototyp daného zařízení, ověřená technologie výroby a užitný vzor na dané zařízení.

Výzkum a vývoj koncovky výrobní linky na zpracování filtračních desek
Číslo projektu: FW03010274
Doba trvání projektu: 2021-2023
Anotace: Cílem předloženého projektu je inovace a optimalizace současné koncovky linky na výrobu filtračních desek na takovou úroveň, kdy bude schopna efektivně zpracovávat navýšené množství filtračního materiálu různých formátů dodávaného ze sušící komory.

Výzkum a vývoj automatizovaného stroje na broušení a leštění povrchu kluzáků
Číslo projektu: FW03010525
Doba trvání projektu: 2021-2024
Anotace: Cílem projektu je vyvinout automatizované zařízení na broušení a leštění povrchu letadel, konkrétně kluzáků (větroňů). U nich je specifické to, že se nebrousí vlastní kompozitní materiál, ze kterého je letadlo vyrobeno, ale pouze několik desetin milimetrů tenká vrstva laku. To klade nároky na extrémní přesnost automatizovaného stroje.

Pokročilé senzory a metody automatického řízení kvality textilní příze v přádelně
Číslo projektu: FW03010640
Doba trvání projektu: 2021-2024
Anotace: Jedním z nejdůležitějších cílů je zachování a navýšení odstupu v technické a ekonomické úrovni textilních strojů vyráběných firmou Rieter oproti konkurenčním strojům, především v oblasti automatizace řízení kvality textilní příze v přádelně. Konkrétním cílem projektu je vyvinout vlastní sadu inteligentních zařízení, která budou plně integrována do linek společnosti Rieter, a s jejich pomocí automatizovat a optimalizovat současné technologie výroby přízí a tím dosáhnout podstatného zvýšení produktivity, kvality a ekonomičnosti při výrobě textilních přízí. Výsledky projektu budou využívat nejmodernější technologie a principy, moderní matematicko-analytické metody z oblasti pokročilé digitální analýzy obrazových dat a numerických simulací.

Výzkum a vývoj nových aplikací vlákenných materiálů s funkčními vlastnostmi
Číslo projektu: FW06010192
Doba trvání projektu: 2023-2026
Anotace: Hlavním cílem projektu je Výzkum a Vývoj vlákenných materiálů s funkčními vlastnostmi, vyrobenými technologií magnetronového nanášení antimikrobiálních kovů na vlákenné materiály. Prvotním cílem VaV aktivit bude navrhnout a zrealizovat technické prostředky – technologii pro nanášení kovů na vlákenné materiály. Budou vytvořeny funkční modely depozičních systémů, které umožní poloprovozní produkci (Maloobjemový Depoziční Systém) a následně i průmyslovou produkci (Velkoobjemový Depoziční Systém). Dále bude realizován Výzkum a Vývoj nových, progresivních vlákenných materiálů s funkčními vlastnostmi s nanesenou funkční vrstvou (antimikrobiální pro likvidaci virů a bakterií, nebo s jinými technickými vlastnostmi) ve vakuovém depozičním systému pomocí magnetronového naprašování v inertním plynu.

VaV motorizovaného vodního surfu v hybridním provedení
Číslo projektu: FW06010270
Doba trvání projektu: 2023-2025
Anotace: Hlavním cílem projektu je Výzkum a Vývoj vlákenných materiálů s funkčními vlastnostmi, vyrobenými technologií magnetronového nanášení antimikrobiálních kovů na vlákenné materiály. Prvotním cílem VaV aktivit bude navrhnout a zrealizovat technické prostředky – technologii pro nanášení kovů na vlákenné materiály. Budou vytvořeny funkční modely depozičních systémů, které umožní poloprovozní produkci (Maloobjemový Depoziční Systém) a následně i průmyslovou produkci (Velkoobjemový Depoziční Systém). Dále bude realizován Výzkum a Vývoj nových, progresivních vlákenných materiálů s funkčními vlastnostmi s nanesenou funkční vrstvou (antimikrobiální pro likvidaci virů a bakterií, nebo s jinými technickými vlastnostmi) ve vakuovém depozičním systému pomocí magnetronového naprašování v inertním plynu.

VaV zařízení pro automatizovanou výměnu sleevů u flexotiskových strojů
Číslo projektu: FW06010716
Doba trvání projektu: 2023-2025
Anotace: Cílem projektu je vyvinout prototyp automatizovaného manipulátoru, který bude do flexotiskového stroje zakládat tzv. sleevy, neboli tiskové formy v provedení návleků. Současná výměna sleevů probíhá manuálně za využití lidské obsluhy a má celou řadu nedostatků, které výstup projektu dokáže efektivně překonat.

Zvýšení výkonu výrobní technologie a rozšíření užitných vlastností distančních tkanin a jejich nových aplikací
Číslo projektu: TM02000031
Doba trvání projektu: 2021-2023
Anotace: Cílem projektu je výzkum a vývoj průmyslové výroby distančních tkanin se zaměřením na zvýšení produkčního výkonu a rozšíření užitných vlastností výrobní technologie i konečného produktu:
1) Zvýšení paprskové šíře
2) Zvýšení výkonu
3) Snížení distance tkanin pod 12cm
4) Nová SW aplikace od VÚTS - Pattern Designer
5) Prošívání režné distanční tkaniny
Cíle aktivit zahraničních partnerů:
1) Technologie povrchové úpravy distančních tkanin
2) Nízko-hmotnostní technologie povrchové úpravy distančních tkanin pro paddle board
3) Aplikace vysokopevnostních vláken v distančních tkaninách

Jsme tradiční společnost se specializací na
aplikovaný výzkum a vývoj ve strojírenství
1990-2025 © VÚTS a.s. - Všechna práva vyhrazena. | Cookies | Ochrana osobních údajů