váš partner pro výzkum, vývoj a inovace
  • CZ
  • ENG
  • RU
Aplikace a realizace
Centrum rozvoje strojírenského výzkumu
Laserové aplikační centrum

SPOLUPRÁCE S LASVITEM

Naše firma dlouhodobě velmi úzce spolupracuje s novoborskou sklářskou firmou LASVIT.

Primárně se pro LASVIT zabýváme vývojem a konstrukcí kinetických světelných instalací, které je možné vidět po celém světě.

Nejnovější velkolepá instalace má podobou obřího kyvadla, které měří 16 metrů a je osazené stovkami kříšťálů.

Kyvadlo nesoucí název ART THERAPY se nachazí v prostorách nemocnice Burjeel Medical City ve Spojených arabských Emirátech. Už sám název napovídá, že se vedle estetické stránky jedná také o neobvyklý terapeutický prostředek. Díky technologii, na které se podílelo VÚTS, lze totiž tímto obřím kyvadlem kreslit obrazce do písku.

Kyvadlo pohání tři motory a celou instalaci řídí systém, který byl pro tento účel speciálně vyvinutý ve spolupráci s VÚTS.

  

Podívejte se na video a přečtěte si celý článek, který vyšel v Hospodářských novinách dne 18.1.2021:

https://byznys.ihned.cz/c1-66870450-lasvit-odhalil-prvni-svetelnou-instalaci-ktera-umi-kreslit-vazi-pres-600-kilo-a-stoji-v-nemocnici-v-abu-dhabi

Fotografie převzaty od společnosti LASVIT.

Celý přepis článku z HN ze dne 18.1.2021:

Lasvit odhalil první světelnou instalaci, která umí kreslit. Váží přes 600 kilo a stojí v nemocnici v Abú Dhabí

Nejnovější instalace z dílny české sklářské firmy LASVIT je opět velkolepá. Obří kyvadlo měří 16 metrů, váží 620 kilogramů a je osazené třemi sty křišťálovými elementy. Dílo s názvem ART THERAPY stojí v hlavním městě Spojených arabských Emirátů Abú Dhabí ve zdravotnickém zařízení Burjeel Medical City. Kromě estetické stránky na sebe Art Therapy poutá pozornost i tím, že díky inteligentní technologii umí kreslit obrazce do písku.

„Je to naše vůbec první instalace, která umí kreslit. Pohled na obří šperk malující obrazce v písku má navodit pocit klidu a bezpečí. Instalace má terapeutický efekt," říká Leon Jakimič, majitel a prezident společnosti Lasvit.

Kyvadlo pohání tři motory. Celý kolos řídí systém, který byl vyvinutý speciálně pro tento projekt a na jehož vývoji Lasvit spolupracoval s libereckým VÚTS. Autorkou díla je designérka Wanda Valihrachová.

„Na projektu Art Therapy jsme celkově - tedy od designového návrhu až po finální dodání instalace - pracovali přes dva roky. Dokončen byl ke konci minulého roku," vysvětluje Jakimič.

Každá skleněná součást Art Therapy má vlastní zdroj světla, takže instalace a celá vytvořená malba jsou plně osvětlené. Křišťálové elementy jsou vyrobené z tradičního českého křišťálu.

Zatím vůbec největší instalace Lasvitu visí v lobby luxusního hotelu Imeperial Palace na ostrově Saipan v západní části Tichého oceánu. Jde o dva draky složené z 2,5 milionu individuálně svítících krystalů, jejichž barvu lze měnit a vytvářet tak světelnou show. Celé dílo váží přes 40 tun a měří 60 metrů. Jedinečným dílem je také samotné sídlo Lasvitu, které má skleněný plášť a stojí v Novém Boru - městě známém právě sklářským průmyslem. Stavba loni získala českou cenu za architekturu.

Ročně Lasvit připraví asi 250 skleněných instalací. Mimo gigantická skleněná díla každoročně vyrábí také trofeje pro vítěze Tour de France či dodává křišťálové komponenty do vozů Škoda.

Společnost s obratem 1,1 miliardy ročně má aktuálně rozpracováno po celém světě přes tisícovku projektů. Asi 90 procent obratu firmy tvoří velké projekty, jako je osvětlení v luxusních sídlech nebo hotelech. V budoucnu však Jakimič plánuje rozjet také prodej přes e-shop. „Na klasický retail připadá asi 10 procent, ale zhruba do pěti let bych chtěl, aby to byla pětina," uvedl šéf Lasvitu v rozhovoru pro HN.

Loni za svá nezaměnitelná díla, která vznikají moderním pojetím tradičního sklářského řemesla, získal Lasvit ocenění Vodafone firma roku.

Adresa: VÚTS, a.s. | Svárovská 619 |460 01, Liberec XI | Česká Republika      Informační povinnost - GDPR

Kontakt: Tel.: +420 485 301 111 | E-mail: vuts@vuts.cz |   

Copyright © 2022 - VÚTS Liberec
Vyrobila společnost Nový Web s.r.o.