váš partner pro výzkum, vývoj a inovace
  • CZ
  • ENG
  • RU
Aplikace a realizace
Centrum rozvoje strojírenského výzkumu
Laserové aplikační centrum

Napsali o nás

V Liberci vyvinuli unikátní stroj na pevné 3D tkaniny

Liberec připíše další kapitolu do dějin tkací techniky. Zkušebna společnosti VÚTS tam právě testuje prototyp pneumatického stavu DIFA. Ten dokáže velmi variabilně vyrábět 3D tkaniny z vysoce pevného polyesterového hedvábí. Vývoj začal loni ve spolupráci s tchajwanským výzkumným textilním institutem.

„Tchajwanci vyvinuli novou strukturu 3D tkaniny, na kterou získali patent. Neuměli ale postavit stroj, který by ji dokázal utkat. Proto oslovili nás,“ vysvětluje generální ředitel VÚTS Miroslav Václavík.

„Stroj DIFA chceme představit na světové výstavě textilních strojů ITMA 2019 ve Španělsku jako světovou novinku,“ dodal. Zájem už teď projevily české i zahraniční textilní firmy. Na vývoj stavu získala firma tříletý grant z programu Delta Technologické agentury ČR.

„Celkové náklady na výzkum a vývoj se blíží třiceti milionům korun, z čehož grantové prostředky pokryjí zhruba polovinu,“ upřesnil vedoucí obchodního oddělní VÚTS Jiří Václavík.

Trojrozměrné tkaniny bude možné komerčně uplatnit například jako základ pro výrobu záchranných vodních mol, člunů nebo sportovního vybavení. „Mohou pomoci například při automobilové nehodě, pokud se kamion překlopí na bok. Vůz se podloží 3D tkaninou a ta se nafoukne tak, že díky své vysoké pevnosti postaví automobil zpátky na kola,“ uvádí jednu z možných aplikaci Miroslav Václavík.


Specialista na textilní stroje

Liberecká společnost VÚTS, což je zkratka Výzkumného ústavu textilních strojů, se zaměřuje na výzkum a vývoj zařízení pro zpracovatelský a automobilový průmysl. Ve vývoji tkacích strojů má bohatou zkušenost sahající až k založení v roce 1951. V oblasti tkací techniky patří mezi světovou špičku, aktivně udržuje několik desítek patentů. Zaměstnává dvě stovky lidí a loni dosáhla obratu 313 milionů korun.


Zveřejnil deník E15    pondělí 5.6. 2017

Adresa: VÚTS, a.s. | Svárovská 619 |460 01, Liberec XI | Česká Republika      Informační povinnost - GDPR

Kontakt: Tel.: +420 485 301 111 | E-mail: vuts@vuts.cz |   

Copyright © 2022 - VÚTS Liberec
Vyrobila společnost Nový Web s.r.o.