Z pohledu strojařských aplikací pohonů pracovních členů mechanismů je termínem elektronická vačka myšleno takové použití servomotoru (jako výkonného silového členu), které je alternativní k pohonům, jež jsou možnými kombinacemi vačkokloubových mechanismů poháněných klasickými asynchronními motory.
Aplikovat elektronické vačky a zvolit tak alternativu elektronického pohonu pracovního členu lze zejména u strojů zpracovatelského průmyslu (textilní, polygrafické, sklářské, obráběcí, tvářecí, balící atd.) a u prvků pružné a pevné automatizace výrobních systémů (manipulační stroje a mechanismy jako jsou otočné a indexovací stoly, krokové mechanismy apod.). Problematika aplikací elektronických vaček v této oblasti tedy úzce souvisí s aplikacemi klasických vačkových mechanismů. V podstatě jde o tentýž problém, kterým je zajištění pohonu pracovního členu mechanismu optimálním způsobem. Hlavní výhodou aplikací elektronických vaček je parametrizace a reprogramovatelnost pohybových funkcí, resp. zdvihových závislostí.
Komponenty elektronické vačky (servomotory, kontrolery) od firmy Yaskawa (Japonsko) patří mezi světovou špičku. Realizují pohybové funkce s vysokou dynamikou a s vynikající polohovou přesností
V souvislosti s aplikacemi elektronických vaček Yaskawa VÚTS, a.s. pro Vás zajistí:
- Poradenství v aplikacích elektronických vaček (stanovení nákladů, výpočty kinematické a kinetostatické analýzy a syntézy, posouzení rozličných variant řešení kinematického řetězce elektronického mechanismu, atd.)
- Kinetostatické dimenzování elektronické vačky v dané aplikaci
- Návrh a optimalizaci zdvihové závislosti v dané aplikaci
- Řešení pružné automatizace návrhem otočných stolů a krokovacích mechanismů
- Systémovou integraci elektronické vačky do libovolného nadřazeného systému
- Minimalizaci reziduálního (zbytkového) kmitání v klidových intervalech elektronické vačky, kde klidový interval je technologický výrobní časový úsek
- Konstrukci s dokumentací a výrobu elektroskříně i pro víceosé systémy s několika elektronickými vačkami
- Komunikaci s uživatelem prostřednictvím dotykové obrazovky Weintek

Internetový znalostní portál IPTI se věnuje technickým informacím vačkových mechanismů.
Co zde naleznete:
+ teoretické informace o vačkových mechanismech
+ možnost provádění vybraných výpočtů a simulací
+ možnost ukládání výsledků a simulací uživateli
+ VÚTS může na základě individuálních požadavků navrhnout konkrétní řešení vačkových mechanismů
+ VÚTS může na základě individuálních požadavků kompletně zrealizovat celé zařízení.
Cílem tohoto portálu je naplněná systémová a znalostní databáze, která je průběžně doplňována a aktualizována o využitelné existující poznatky týkající se vačkových mechanismů.
Portál IPTI vznikl v rámci řešení projektu FV20235 (Klasické a elektronické vačkové mechanismy pro pokročilé aplikace v průmyslu) podpořeného Ministerstvem průmyslu a obchodu. Do projektu byli zapojené tři subjekty - VÚTS, a.s., VUSTE-APIS, s.r.o. a ZČU RTI.