váš partner pro výzkum, vývoj a inovace
  • CZ
  • ENG
  • RU
Aplikace a realizace
Centrum rozvoje strojírenského výzkumu
Laserové aplikační centrum

Napsali o nás

Napsali o nás na strákách Úřadu vlády České republiky. Článek je ze dne 17.10 a celý článek můžete najít ZDE.

 

Čeští inovátoři spojují síly s asijským drakem

Liberecká společnost VÚTS vyvinula díky spolupráci s Tchajwanci unikátní stroj na 3D tkaniny

Tchajwanský systém vědy, výzkumu a inovací se stal významnou inspirací pro českou vládu

V době, kdy už Československo patřilo mezi nejprůmyslovější země světa s poměrně vyspělým výzkumem, byl Tchaj-wan zaostalou agrární ekonomikou. Před zhruba padesáti lety ale nastal na tomto asijském ostrově zásadní zlom – země postupně vytváří propracovaný systém podpory výzkumu a vývoje, tamní ekonomika se stává jedním z asijských draků.

Současný Tchaj-wan nabízí nejen zajímavou inspiraci pro české prostředí výzkumu a inovací, ale také šanci na spolupráci, která poskytne českým průmyslovým tradicím nový impulz. Díky takové spolupráci vznikl v liberecké společnosti VÚTS (někdejší Výzkumný ústav textilních strojů) prototyp nového unikátního stroje na 3D tkaniny.

S vynálezem nové struktury 3D tkaniny přišel Tchajwanský ústav textilního výzkumu. Tchajwanci hledali partnera, který by dokázal vyvinout stroj na její výrobu. A jelikož právě Liberec je známý dlouholetými zkušenostmi s vývojem – dnes už nejenom textilních – strojů, padla volba právě na společnost VÚTS.

Kořeny základního výzkumu, který nakonec vedl ke vzniku pneumatického tkacího stroje DIFA (Distance Fabrik), je možné hledat už u významného českého vynálezce Vladimíra Svatého, který po 2.světové válce vynalezl tryskový tkací stav – paradoxně ještě v době, kdy byl Tchaj-wan onou zaostalou agrární zemí.

Novodobou 3D tkaninu, jejíž výrobu umožní právě česko-tchajwanská spolupráce, pak využijí výrobci záchranných vodních mol, člunů, sportovních potřeb či zvedacích vaků. Pokud takovou distanční tkaninu ze dvou vrstev, jejichž vzdálenost od sebe se může podle potřeb měnit, umístíte například pod překlopený kamion, tkanina se nafoukne a postaví kamion zase do přirozené polohy.

Rodí se další inovace

Díky spolupráci českých a tchajwanských vědců se už dnes pracuje i na dalších převratných inovacích. Jde kupříkladu o hledání moderního využití pro starou technologii elektroformování neboli galvanoplastiky – známé kupříkladu i z výtvarného umění. Tedy, zjednodušeně řečeno, nanášení kovových vrstev na různé materiály tvořící primární model, a to pomocí elektrolytického vylučování.

Čeští a tchajwanští vědci přicházejí s projektem, který navíc sází na spolupráci s odborníky na biomechaniku – tvůrci nových postupů elektroformování se totiž inspirují různými procesy přímo v přírodě. Takový výzkum by nakonec mohl vést k výrobě moderních obráběcích či řezných strojů nebo bioimplantátů.

Spolupráci v této oblasti chystá pražské České vysoké učení technické (ČVUT) a společnost Electroforming s.r.o. s tchajwanskou univerzitou National Chung Cheng University a společností Creating Nano Technologies.

Světoznámý institut ITRI

Jak v případě stroje na 3D tkaniny, tak spolupráce v oblasti elektroformování sehrává významnou roli dnes už světoznámý tchajwanský výzkumný ústav ITRI – Výzkumný institut průmyslové technologie. Právě ITRI, založený v roce 1973, významně přispěl k transformaci tchajwanské ekonomiky do dnešní „high-tech“ podoby.

ITRI, jehož doménou je aplikovaný výzkum, se zároveň stal také „mezinárodním tykadlem“, které rozvíjí mezinárodní spolupráci. Díky svým aktivitám tedy propojuje tchajwanské vědce jak s tamním průmyslem, ale také se zahraničními vědci a průmyslovými inovátory. V případě již pokročilého projektu stroje na pevné 3D tkaniny sehrál nejenom roli zprostředkovatele, ale také se dál podílel na jeho financování.

ITRI má své pobočky také v Silicon Valley, Tokiu, Moskvě, Berlíně a nizozemském Eindhovenu. Letos v říjnu se díky spolupráci s českou vládní Sekcí pro vědu, výzkum a inovace ITRI představil tuzemské vědecké komunitě – mimo jiné během dvoudenního semináře v Praze. Zároveň uzavřel dohodu o spolupráci s Akademií věd ČR, která se stále více zaměřuje také právě na aplikovaný výzkum. Čeští akademici se ve spolupráci s Tchajwanci chtějí zvláště zaměřit na oblast transferu znalostí.

ITRI boří hranice výzkumu

Tchajwanský systém inovací je poměrně unikátní, v českých poměrech nemá institut ITRI obdobu. Do jisté míry se ale podobá německé Fraunhoferově společnosti, která o sobě dává stále více vědět také svými aktivitami v Česku. Také ITRI kromě financování z veřejných zdrojů získává na své projekty významné soukromé prostředky. Jejich podíl činí necelých 30 procent.

Základem veškerých aktivit ITRI je multidisciplinární přístup. V tomto ohledu ITRI kromě „překonávání přirozené propasti“ mezi akademiky a průmyslem také zastřešuje i propojuje aktivity dalších tchajwanských výzkumných ústavů – specializovaných ve svých odvětvích, a je považován za jejich lídra.

ITRI je fakticky velkým inkubátorem, ve kterém se díky výzkumu v jeho vlastních laboratořích, ale také v laboratořích dalších výzkumných ústavů rodí nové komerční projekty. A v laboratořích nového kampusu ITRI se pak systematicky zaměřují právě na výzkum, který propojuje různé – často i zdánlivě nijak nesouvisející – obory.

VÍCE ZDE

Adresa: VÚTS, a.s. | Svárovská 619 |460 01, Liberec XI | Česká Republika      Informační povinnost - GDPR

Kontakt: Tel.: +420 485 301 111 | E-mail: vuts@vuts.cz |   

Copyright © 2022 - VÚTS Liberec
Vyrobila společnost Nový Web s.r.o.